Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

ZABAWKI MUZYCZNE

2024-03-25
ZABAWKI MUZYCZNE

Dlaczego zabawki muzyczne są dobre dla dzieci

Rozwijaj zdolności motoryczne

Stymuluj rozwój sensoryczny

Buduj koordynację ręka-oko

Popraw rozwój mózgu

Naucz wytrwałości

 

Większość dzieci lubi każdą zabawkę, którą im dajesz. Niektóre dzieci wolą je wyrzucić, niż się nimi bawić. Łączy ich to, że dzieci fascynują się zabawkami, które wydają dźwięki. Dlatego dajemy im grzechotki, które po potrząśnięciu wydają dźwięki. Jest to również jeden z powodów, dla których zabawki muzyczne są dobre dla dzieci.

 

Muzyka, poza tym, że jest zakorzeniona w naszej kulturze, to język, który przemawia do każdego. Kiedy dzieci bawią się zabawkami muzycznymi, nie tylko przyciągają one ich uwagę. Ma pewne zalety, które pomogą im na dłuższą metę. Z tego powodu zabawki muzyczne są najlepszym wyborem dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci czerpały radość z zabawnych zabawek, jednocześnie czerpiąc korzyści rozwojowe.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem zabawek muzycznych dla swojego dziecka, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ich zaletach!

Rozwijaj zdolności motoryczne

Zarówno mała, jak i duża motoryka dziecka rozwijają się poprzez zabawę zabawkami muzycznymi. Czasami opanowanie obsługi mięśni małych palców u dziecka zajmuje trochę czasu. Te umiejętności motoryczne są ćwiczone na przykład, gdy zaczynają grać na zabawkowym pianinie. Im częściej używają palców, np. uderzają w klawisze, tym bardziej rozwinięte będą ich zdolności motoryczne.

Z drugiej strony, duże zdolności motoryczne rozwijają się, gdy używane są większe grupy mięśni, takie jak mięśnie ramion, podczas machania pałeczkami w celu uderzenia w bęben. Kupowanie zabawek muzycznych dla dzieci pomaga w ich ogólnym rozwoju fizycznym, łącząc te dwa elementy. Dodatkowo pasują do innych pozycji na tej liście, takich jak...

Stymulowanie rozwoju sensorycznego

Nie powinieneś być zaskoczony, gdy dowiesz się, że zabawki wytwarzające muzykę mogą pomóc Twojemu dziecku rozwijać zmysły. Korzyści wykraczają jednak poza samo słyszenie. Poprzez zabawę muzyczną Twoje dziecko aktywuje także inne zmysły. Uczą się słuchać, ćwiczą ruch i równowagę oraz rozwijają zmysł dotyku.

Ćwicząc dotyk i równowagę, uczą się trzymać instrumenty i grać na nich. Większość zabawek muzycznych, takich jak ta gitara, ma części o różnych kształtach i fakturach. Kiedy Twoje dziecko przesuwa palcami po zabawce, zaczyna kojarzyć jej fakturę z wyglądem. Kiedy wstaną, trzymając gitarę, będą musieli wziąć pod uwagę ciężar zabawki, starając się utrzymać równowagę. To tylko kilka innych sposobów, w jakie zabawa zabawkami muzycznymi pomaga w rozwoju sensorycznym dziecka niesłyszącego.

Budowanie koordynacji ręka-oko

Koordynacja wzrokowo-ruchowa to umiejętność poznawcza, która pozwala na wykonywanie zadań wymagających jednoczesnego użycia obu oczu i rąk. Jako dorośli zwykle nie mamy z tym problemu, ale nasze dzieci będą potrzebować trochę czasu, zanim w pełni rozwiną tę umiejętność.

Ważną częścią rozwoju fizycznego dziecka jest nauka prawidłowej kontroli kończyn. Zabawa zabawkami muzycznymi angażuje je i stanowi ciągłe wyzwanie w zakresie koordynacji tego, co widzą, z tym, co robią, aby wytworzyć dźwięk, jakiego chcą. Szybko nauczą się ruchów swoich rąk, na przykład uderzenia kijem, który widzą, w bęben.

Poprawa rozwoju mózgu

Oprócz rozwijania umiejętności fizycznych, niektóre badania sugerują, że wczesna nauka gry na instrumentach muzycznych pomaga w rozwoju mózgu. Wyniki badań wykazały, że mózgi małych dzieci, które uczyły się i grały na instrumentach, rozwijały się szybciej. Wykazywały większą dojrzałość i szybszy rozwój części mózgu odpowiedzialnych za rozwój języka, percepcję mowy, przetwarzanie dźwięku i umiejętność czytania.

Oznacza to, że jeśli Twoje dziecko dorośnie, jeśli będzie nadal zafascynowane muzyką, może odczuć jeszcze więcej korzyści w zakresie rozwoju mózgu.

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024
pixel